Гаряча лінія

«Підробки: не «купуйся» на підтримку організованої злочинності»

14 січня 2014 року стартувала нова міжнародна інформаційна кампанія Управління з питань наркотиків і злочинності ООН з метою підвищення рівня обізнаності суспільства щодо зв’язків між організованою злочинністю та ринком підроблених товарів, світовий обіг якого складає $250 млрд. на рік. Кампанія, що має назву «Підробки: не «купуйся» на підтримку організованої злочинності», роз’яснює споживачам, що купівля підроблених товарів може означати фінансування організованих злочинних груп, ризик для здоров’я і безпеки самих споживачів, а також поглиблює інші етичні та екологічні проблеми.

Кампанія зосереджена довкола нової соціальної реклами, яка була запущена 14 січня на екрані біржі NASDAQ на Таймс Сквер у Нью-Йорку та транслюватиметься на декількох міжнародних телеканалах. Кампанія пропонує споживачам замислитись над тим, «що ж стоїть за» торгівлею підробками, і поглибити розуміння ними серйозності наслідків від цієї незаконної діяльності.

Незаконне розповсюдження і торгівля підробками є суттєвим джерелом доходу для злочинців і полегшує «відмивання» незаконних прибутків. Крім цього, кошти, отримані від торгівлі підробками, можуть спрямовуватись на подальше виробництво підроблених товарів та інші незаконні види діяльності.

Поширення підробок — це злочинна діяльність, яка у той чи інший спосіб стосується майже кожного з нас, підробки є серйозною загрозою для наших здоров’я і безпеки. За умов відсутності правового регулювання та нечастих звернень за захистом, споживачі стикаються з ризиками, які несуть у собі небезпечні та неякісні підроблені товари; несправні підробки можуть призвести до травмування, а іноді й до загибелі людини. Шини, гальмівні колодки та подушки безпеки, деталі літаків, електричні побутові прилади, дитяче харчування й іграшки — це лише краплина з великого розмаїття товарів, які підробляються.

Підроблені лікарські засоби також надзвичайно небезпечні для споживачів. Злочинна діяльність у цій галузі приносить величезні прибутки: тільки продаж підроблених ліків зі Східної Азії та Тихоокеанського регіону до країн Південно-Східної Азії та Африки приносить $5 млрд. на рік. Найменші претензії до підроблених ліків полягають у тому, що такі псевдо-лікарські засоби не містять активних речовин, тоді як найбільша небезпека полягає в тому, що вони можуть містити невідомі та потенційно шкідливі хімічні речовини. Список підроблених ліків дуже великий і може варіюватись від звичайних знеболюючих та антигістамінних засобів до ліків, пов’язаних з проблемами стилю життя (наприклад засобів для схуднення та препаратів від сексуальної дисфункції), а також життєво важливих препаратів, зокрема для лікування раку та хвороб серця.

Аналізуючи наслідки торгівлі підробками, часто не звертають уваги на певні етичні моменти. Однією з особливостей виробництва підробок є експлуатація праці, що супроводжується низькою її оплатою, проблемами з безпекою та невисоким рівнем або й відсутністю компенсацій працівникам, а також відсутністю нормативного регулювання умов праці. Торгівля підробками призводить до ще більшого зростання проблеми незаконного ввезення мігрантів. За даними звітів, деяких нелегальних мігрантів, які були незаконно ввезені, змушують продавати підроблені товари як сплату боргу за нелегальне ввезення цих осіб.

З екологічного погляду підробки також є значною проблемою: за відсутності відповідних законодавчих положень існує висока ймовірність, що токсичні фарби, хімікати і невідомі компоненти, використані під час виробництва підроблених електротоварів, не утилізують належним чином, що призводить до серйозного забруднення навколишнього середовища.

Виконавчий директор Управління з питань наркотиків і злочинності ООН Юрій Федотов зазначає: «Порівняно з іншими злочинами, такими як незаконний обіг наркотиків, виробництво і розповсюдження контрафактних товарів пов’язане з низьким ризиком і високими прибутками для злочинців. Підробки стимулюють процес «відмивання» коштів і заохочують корупцію. Існують також докази певної їх причетності або зв’язку з незаконним обігом наркотиків та іншими серйозними злочинами».

Для перевезення підробок злочинні групи використовують маршрути і способи подібні до тих, якими перевозять контрабандним шляхом наркотики, зброю і людей. У 2013 році в межах Програми контролю контейнерів Всесвітньої митної організації були виявлені підробки у понад третині затриманих контейнерів, хоча спочатку ця програма була розроблена для перехоплення наркотиків.

Більше інформації шукайте тут і за посиланням: http://www.youtube.com/watch?v=gXbg7RLHKPs&feature=c4-overview-vl&list=PLP1rrIC89eFCTDnOfZ6cdN0LBDaD22xbz

« Повернутись до списку новин